Featured Video Play Icon

FİZİKSEL OLMAYAN ENGELLERİMİZ

İnsanların en çok insanlara takıldıklarını gözlemliyorum. Birlikte takılmaktan vakit geçirmekten bahsetmiyorum. Birbirlerine takılıp kalıyorlar. O beni yanlış anladı, şu bana böyle söyledi, onlar dediklerimi anlamıyorlar.
O kadar çok duyarız ki bu tür cümleleri veya kendimiz söyleriz. Birbirimizden etkileniriz sinirleriniz, üzülürüz, içerleriz, kırılırız, darılırız. “Ben bunları hak edecek ne yaptım der “ sorunu kendimizde ararız, “anlamak istemiyorlar isteseler anlarlardı der” karşı tarafta ararız.

Evet Cevdet Abi insanlar beni üzüyor demiştin en son
Devam et abi neden üzüyorlar hayırdır,
Dükkandan alışveriş yapmıyorlar, haklısın abi üzülür insan
Ticaret dışında insanlara takılmıyorsun yani

Herkes birbirinden farklı kimse kimseye benzemiyor. Bu insanlar, insancıklar aynı parmak izlerinde olduğu gibi birbirlerinden farklılar. Dolayısıyla herkesten aynı tepkileri beklemek mantıklı değil. İletişime geçtiğimiz yüzlerce insan var. Hiç birinin birbirine benzer bir yanı yok. Belki burçlardan genel bir karakter kalıbı konuyor ama sıkışılan yerden ay burcu, yükselen burcu, alçalan burcu gibi kırılımlarla kişiselleştirmeye çalışıyor.

Cevdet abi senin burcun neydi?
Yok mu burcu olmayan insan olur mu ya?
Hangi ay doğdun söyle bana
Alışveriş yapmayacaksan çık git işim var diyorsun
Sen bu kadar hırsla varya kesin arslan burcusun
Sende fazla sinir de var oğlak mısın acaba, tamam tamam çıkıyorum bir çikolata aldım yazarsın

İnsanlara bu kadar takılmamalı ve karşılaştığımız her durumu üzerimize alınmamamız lazım. Bana mı yaptı, ben olduğum için mi yaptı. Herkese böyle yapıyor mu acaba gibi sorularla kendimizi yıpratmamıza gerek yok.
Karşımızdaki bir insanın fiziksel bir engeli varsa gözümüzle görebiliyoruz ve hemen yardımcı olmaya çalışıyoruz. Örneğin tekerlekli sandalyede asansör sırası bekleyen biri varsa hemen sıramızı ona veriyoruz, veriyoruz değil mi? Ne oldu karşımızdakinin kusurunu gördük hemen yardımcı olmaya çalıştık, iyi de yaptık. İnsanlarda gözle göremeyeceğimiz ancak yaşayarak fark edebileceğimiz kusurları olabilir. Bazen yaşayarakta fark edemeyebiliriz. Fark ederiz kabullenmek istemeyiz.

Hayatımda bu kadar bencil adam görmedim ya,
Devamlı kendini düşünüyor adam, bizimde sıkıntılarımız olamaz mı
Ama yok hiç sormaz sürekli kendi konuları
Yeter kardeşim herşeyin bir sınırı var kendine gel
Pardon abi hemşire tansiyonuna bakacakmış hemen geliyorum
Bir yere gitme sakın

Yani insanların fiziksel engelleri dışındaki engellerini hemen göremiyoruz. Herkeste bazı eksiklikler olabilir. Kimisi geç anlayabilir, kimisi hızlı anlar ama yanlış anlar. Kimisi empati kurmakta zorlanır. Kimisi çok cimridir, kimisi çok bencildir. Bunları yapmak için özellikle çaba sarfetmez doğuştan böyledir. Bize veya başkasına kasıtlı olarak böyle davranmıyordur. Genetik eksiklik, üretimde sırasında konmamış. Bize düşen ya böyle kabul edeceğiz yada etmeyeceğiz. Etmiyorsak sıkıntı yok eksikleri ile birlikte komple olmaz hayatımızda. Böyle kabul ediyorsak kusurlarına odaklanmamalıyız. Oralar bizi gereksiz yorar. Biz çevremizdekilerin bize iyi gelen özelliklerine odaklanmalıyız. Bu herkes daha iyi olur 🙂

Şimdi dürüstlük zamanı sizin ne gibi kusurlarınız var? Yorum olarak videonun altına yazın konuşalım.

Düşündüm benim yok mesela, adamın en büyük problemi bu sıkıntıyı göremiyor, sıkıntıyı göremediği için çözüme hiç geçilemiyor. Bu iyiymiş ya bir kusurum olduğunu düşünmüyorum.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir