Featured Video Play Icon

EN SON NE ZAMAN GERÇEKTEN DİNLEDİNİZ?

Dinlemek fiili, duymanın bir sonrası, anlamanın bir öncesi, harika bir yer. Duymak kadar kolay değil, anlamak kadar çaba sarfetmemize gerek yok. Şöyle keyfini çıkara çıkara dinlemek. En son ne zaman birisini aklımızdan başka birşey geçirmeden, başka birşeye konsantre olmadan dinlemişizdir. Sadece dinlemek. Birisi bize birşey anlatırken, aklımızdan cevaplar düşünmeden dinlemek. Belki de karşı taraf sadece anlatmak istiyordur, yorum yapmamızı, öğüt vermemizi, hatta konuşmamızı bile istemiyordur. Bizler genelde birisi bize birşey anlatıyorsa konuyu çözmemizi istiyor gibi düşünüyoruz. Gaza gelip hemen çözümler üretmeye başlıyoruz, oysa adam sadece paylaşmak istemişti, yapamadın istediğini. Adamın istediğini yapmadığın gibi sende kendine gereksiz vazifeler edindin.

Tamam abi anladım ben konuyu, daha fazla anlatma, o konu bende, hemen arayıp yengeyi bir telefon ile çözüyorum konuyu.
Abi niye söylemiyorsun yengenin haberi olmadığını ya.
Hadi canım ne zaman söyledin?

Sohbeti güzel bir arkadaşını dinlemek güzeldir. Veya sizden yaşça büyük birisinin tecrübelerini dinlemek. Düşüncelere hayallere dalmadan dinlemek. Şuda çok olur ama birisi birşey anlatır, nerede kaldığını unutur, yakalanırsın.

Abi şeyde kaldın işte, sen de koşarak daldın kalabalığın arasına,
Bitti mi o hikaye,
Pardon ya arabaya binmiştiniz en son,
Yok abi vallahi dinliyorum kafam daldı bir an.

Müzik dinlemek örneğin, zihinsel bir yolculuk gibi gelir bana, melodiler içerisinde hareket etmek, geride notaları bırakarak ilerlemek. Ne zaman bir müziği tam konsantrasyon ile dinlesek iz bırakır. Başka birşey ile uğraşırken arkada çalan müzikten bahsetmiyorum. Sadece müzik dinlemek için zaman ayırmak ve o an sadece müzik dinlemek.

Abi kusura bakmada ne garip bir müzik zevkin var ya?
Ne müziğimi? Biz 1 saattir senin açtığın müziği dinliyoruz.
Farkında değil misin yani ne dinlediğimizin.

Dinlemek, dinlenmek birbirlerine çok yakın geliyorlar bana. Dinlenmekte aslında kendini dinlemek değil midir? Kafayı dinledim biraz diye bir tabir vardır. Tatil planları hep dinlenmek üzerine yapılır ama hiç dinlenilemez genelde. Kültür gezisi olursa belli sürede belli bir yer gezilmesi için tempo yaparsın. Deniz, kum, güneş tatillerinde ise kalabalık plajlarda dinlenmek imkansızdır. Yorulunan tatil sonrası dinlenmek için, kısa bir tatile ihtiyacımız olur.
Tek birşeyi yapabilmek için vakit ayırmanın zor olduğu bir dönem yaşıyoruz. Genelde birkaç şeyi aynı anda yapmaya çalışıyoruz.
Gerçekten dinleyebilmeyi başarabiliriz, başka birisini, müziği, doğayı, denizi, çocukları, sessizliği hepsinin iyi gelecektir.
Siz en son ne dinlediniz? Videonun altına yorum olarak yazabilirsiniz.
Merak ediyorum, bu videoları izlerken sadece izliyorlar mı acaba yoksa yanda başka tab açıp arkadan konuşsun herif mi diyorlardır.

 

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir