Featured Video Play Icon

SENİN KELİME BULUTUNDA NE VAR?

Tag Cloud nedir bilirsiniz? İnternette gezerken bir sürü görmüşsünüzdür. Kelimelerden oluşan bir bulut. Sadece bulut değil sözcükler toplu halde başka şekil de oluşturabilirler. Bu işlemi tek tek bir tasarım programında kendiniz de yapabilirsiniz. Yada hazır servisler kullanabilirsiniz. tagul.com diye bir site var kelimelerinizi giriyorsunuz ve sizin için kelime bulutunu oluşturuyor hatta şekiller seçiyorsunuz girdiğiniz kelimeleri o şekillere dönüştürüyor.

Aşkım senin için bugün videoya da gördüğüm birşeyi yaptım, bu akşam bana gelebilirsen gösteririm. Gelmen lazım telefonda söyleyeyem. Peki söylerim, sana aşkımı anlatan kelimelerden oluşan bir kalp yaptım. Evet aşkımı anlatan diyorum… Tamam WhatsApp ile göndereyim o zaman 🙂

Daha büyük kalp yap daha büyük 🙂

Böyle kullanım alanları da olabilir. Önerdiğim serviste kelime bulutu içerisine girdiğiniz kelimelerin en çok tekrar edenlerinin daha büyük göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle onlar çok daha fazla göze batıyor. Yani baskın olan kelimeler. Yüzlerce kelime arasından gözümüze ilk onlar çarpıyor, ilk onlar dikkatimizi çekiyor.
Bize dışarıdan bakan insanlar içinde aynı durum söz konusu. Sözlerimiz, konuşmalarımız birer kelime bulutu, insanlar bizle biraz vakit geçirdiklerinde kelime bulutumuz içerisindeki baskın olan, en sık kullandığımız kelimeler onların gözüne batıyor.
Günümüzde ne yazık ki kelime bulutlarımız içerisindeki tüm kelimelerimizi birbirimizi birbirimize gösterecek kadar şans tanımıyoruz.

Ama sen benim bütün kelimelerime bakmadın ki, takıldın bir kelimeye ilerlemiyoruz. Valla o anlamda söylemedim, yanlış anladın…

Sözcüklerimiz bizi oluşturuyor. Sık kullandığımız sözcükler hayatımıza yön veriyor. Mesela 1 gün veya 1 hafta içerisinde kullandığımız tüm kelimelerden bir kelime bulutu oluşturduğumuzu düşünelim. Hangi kelimeler diğer kelimelere göre daha büyük görünüyordur.

1. Aşkım, 2. gelebilir misin?, 3. bu akşam, 4.bana, 5.peki, 6.başka zaman

Bunun önemli bir veri olduğunu düşünüyorum. Sinirli birisiysen belki sözcükler seni öyle yapıyordur, seni sinirlendiren, şekilde büyük olan kelimeleri kullanma. Belki de çok olumsuz kelimeler kullanıyorsundur, bu da işlerin ters gitmesine sebeb olabilir. Herşeyden korkmana sebeb olan şey belki de sürekli kullandığın “çok tehlikeli” sözcükleridir. Sadece kendin yaşamıyorsun çevrene de yaşatıyorsun kelimelerini, mennun olmadığın ve bulutunda çok büyük duran kelimeleri değiştir, yenilerini bul koy yerine.
Bu video içerisinde kullandığım tüm kelimelerden bir kelime bulutu yapacağım ve videonun sonunda göstereceğim bakalım hangi kelimeleri çok kullanmışım?

Merak ediyorum, sizin kelime bulutunuzda en çok hangi kelimeler var?

Ben kendi kelime bulutumu düşünüyorum. Mal gibi duruyorum, mal gibi duruyorsun, mal gibi durma, mal gibi durmayalım, mal gibi durmayın, mal gibi durmasınlar.

 

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir